توضیح تصویر تبلیغات در فایل باران توضیح تصویر

افزایش بیلی روبین خون

افزایش بیلی روبین خون

تغذیه، تندرستی، بهداشت نوزاد و مادر
اگر می خواهید اطفال شما رشد کامل نمایند می توانید شیرخشت و ترنجبین به آنها بدهید

فوایدشیرخشت و ترنجبین(فقط جنبه اطلاع رسانی دارد،جهت تجویز به پزشک متخصص مراجعه شود)

شیرخشت صمغ درختی است که در بعضی نواحی زمین می روید، طول این درخت تا سه متر می رسد و از چوب آن عصا درست می کنند. بهترین نوع شیرخشت آن است که قطعات آن درشت، سفید، شیرین و خالص بوده و چون در دهان گذاشته شود، زود حل شده و دهان و زبان را شیرین و خنک کند. شیرینی خاصی است غیر از شیرینی شکر و عسل. باید توجه کرد که این صمغ آلوده نباشد و پاک و خالص بوده و با گرد و غبار و خاشاک مخلوط نشده باشد. دارای دکستروز ساکارز، مانیت (همان ماده شیرین که به میزان 50 – 40% وجود دارد) و نشاسته است. همچنین دارای ویتامینهای مختلف مخصوصاً ویتامین D می باشد.
ترنجبین صمغی است که بر شاخه و برگ گیاهی خاردار به نام ((خارشتر)) (ALKAGI) پیدا می شود. این شاخه ها و برگها را که دارای صمغند جمع آوری کرده و در آب شستشو می دهند، سپس آن آب را می جوشانند تا بخار شود و ترنجبین به صورت بلورهایی متبلور گردد. ترنجبین که یک مادۀ قندی طبیعی است علاوه بر خواص طبی و درمانی برای شیرین کردن داروها به کار می رود و به مراتب بهتر از قند می باشد.
دستور مصرف شیرخشت: پنج گرم از دارو را در یک استکان کوچک آب داغ حل کرده و میل نمایید.
دستور مصرف ترنجبین: برای کودکان بر حسب سن، یک قاشق مرباخوری تا غذا خوری از ترنجبین را در یک استکان آب جوش ریخته و به هم بزنید و میل نمایید، برای بزرگسالان 7 الی 10 مثقال ترنجبین را در یک لیوان آب جوش ریخته و میل کنید.

خواص مشترک شیرخشت و ترنجبین
1- خاصیت ضد عفونی کننده دارند و میکروبها را از بین می برند.
2- به مقدار کم ملین و به مقدار زیاد مسهل هستند ولی اسهال آنها با سایر مسهل ها فرق دارد. معده را پاک می کنند بدون آنکه ایجاد یبوست نمایند. ضمناً اخلاط سوخته و صفرا را نیز دفع می کنند.
3- حرارت و تب بدن را از طریق افزایش ترشحات بدن کاهش می دهند.
4- خوردن آب هندوانه و آب لیمو شیرین همراه شیرخشت و ترنجبین برای درمان زردی مفید است.
5- مقوی کبد، معده، کلیه و روده ها هستند.
6- چنانچه شیر جوشیده را با شیرخشت و ترنجبین مخلوط و شیرین کرده و آن را به صورت بمالید جهت طراوت گونه بسیار موثر است.
7- به سبب داشتن املاح زیاد و کلسیم برای معالجه و پیشگیری نرمی استخوان اثری نیکو و مؤثر دارند.
8- برای شیرین کردن داروها حتماً از این دو گیاه استفاده کنید.
9- شیرینی این دو نه تنها برای دندان مضر نیست بلکه از کرم خوردگی و پوسیدگی دندانها جلوگیری می کند.
10- برای رفع علائم ناشی از سرماخوردگی از قبیل سینه و درد سینه پهلو خصوصاً در فصل زمستان توصیه می شود صبحانه یک لیوان شیر که با ترنجبین شیرین شده باشد بنوشید.
11- وجود قند در ترنجبین و شیرخشت برای مبتلایان به مرض قند مضر نمی باشد.
12- اگر می خواهید اطفال شما رشد کامل نمایند تا می توانید شیرخشت و ترنجبین به آنها بدهید. مخصوصاً به اطفال شیرخوار به جای شربت قند، شربتی از این دو به آنها بدهید تا استخوانبندی آنها محکم شده و زود دندان در آورند.
13- ترنجبین باعث لینت مزاج شده و جهت صفرا و رفع سرفه و استفراغ مفید می باشد. به عنوان ملین و مسهل نیز می توان از آن بخصوص برای بچه ها و افراد مسن استفاده نمود.
14- همچنین حرارت درونی، خارش بدن، ناراحتی های ادراری را بر طرف کرده و تب بُر نیز می باشد.
15- شیرخشت مقوی کبد و امعاء و احشاء بوده و سرفه، تنگی نفس، برونشیت و خشونت حلق و شش را بر طرف می کند و چنانچه با ماءالشعیر خورده شود بهتر است.
16- شیرخشت در افراد گرم مزاج که تب دارند خاصیت تب بری دارد. در تبهای عفونی مشکوک نیز به صورت مسهل مورد استفاده قرار می گیرد.
17- برای درمان تبهای شدید و حرارتی نیز توصیه می شود هندوانه به همراه شیرخشت مصرف شود.
18- همچنین شیرخشت برای بسیاری از امراضی که از حرارت و گرمی باشد، از قبیل حصبه و … سودمند است.
19- در تبهای حاد، آبله مرغان، انواع حصبه و اسهال خونی، بواسیر و پیدا شدن خون در ادرار، از خوردن ترنجبین خودداری کرده و به جای آن شیرخشت میل نمایید.

تهیه و تنظیم: محبوبه بهرام مصیری منبع: مجله ی روزهای زندگی – سال دهم – شماره دویست و بیست و یک

http://forum.p30soft.com/showthread.php?tid=175&page=2

****************

علل زردي يا يرقان نوزادان


آيا جاي نگراني وجود دارد اگر نوزادم دچار يرقان شود؟

بيش از نيمي از كودكان طبيعي و سالم در چند روز اول زندگي دچار تغيير رنگ زرد در پوستشان مي شوند. اگر كودك شما نيز همين وضع را دارد، جاي هيچ گونه نگراني نيست؛ اما بايد موضوع را با پزشكتان يا كارشناس بهداشت مركز بهداشتي و درماني در ميان بگذاريد، بويژه زماني كه شكم يا پاهاي كودك زرد باشد. اگر نوزادتان با سن طبيعي حاملگي متولد شده است، احتمالا در عرض يك هفته گونه هاي او صورتي و زيبا خواهد شد. اگر زودتر از سن طبيعي به دنيا آمده باشد، كمي بيشتر طول مي كشد تا پوست وي حالت قرمزي و گلگون مانند خود را بازيابد.
علت آن چيست؟
يرقان در نوزادان سالم بعلت افزايش ميزان بيلي روبين خون ايجاد مي شود. بيلي روبين يك ماده شيميايي است كه حين تخريب گلبولهاي قرمز خون توليد مي شود. سطح اين ماده در نوزادان بيشتر است، زيرا آنها داراي ظرفيت اضافه حمل اكسيژن توسط گلبولهاي قرمز خون هستند و كبد نارس آنها نمي تواند بيلي روبين اضافه را متابوليزه (سوخت و ساز) كند. زماني كه سطح بيلي روبين به بيشتر از حد طبيعي برسد، زردي يا يرقان از ناحيه سر به طرف گردن و سپس سينه پيشرفت مي كند و در شرايط شديد نهايتا به انگشتان پاها هم مي رسد. اين حالت كه يرقان فيزيولوژيك ناميده مي شود (بر خلاف نوع نادر و خطرناكتري كه توسط بيماريهاي كبدي يا ناسازگاري خوني مادر ايجاد مي شود) سبب هيچ نوع آسيبي در شيرخواران سالم و رسيده (سن طبيعي حاملگي) نخواهد شد.
در برخي موارد نادر، نوزادان مبتلا به يرقان ممكن است دچار آسيب سيستم عصبي بشوند. و اين زماني است كه سطح بيليروبين شديدا افزايش يافته باشد.
شيوع زردي در نوزادان چقدر است؟
60 درصد نوزادان رسيده در روز دوم يا سوم تولد دچار يرقان مي شوند. اغلب اين حالت پس از يك هفته برطرف مي شود.
80 درصد نوزادان نارس بين روزهاي پنجم و هفتم پس از زايمان به اين حالت دچار مي شوند. بيماري ظرف دو ماه پس از تولد برطرف مي شود.
چگونه يرقان درمان مي شود؟
اگر به نظر مي رسد كودكتان مبتلا به يرقان شده است، پزشكتان ممكن است تستهايي براي اندازه گيري سطح بيلي روبين خون و لزوم شروع درمان براي او انجام دهد. اگر نوزاد رسيده بدنيا آمده باشد و از ساير جهات سالم باشد، بيشتر پزشكان درمان را تا زماني كه سطح بيلي روبين خون به بيش از 20 ميلي گرم در دسي ليتر برسد شروع نمي كنند. از اوائل دهه 1970 تا كنون يرقان با فوتوتراپي درمان مي شود، پديده اي كه در آن نوزادان در معرض نور فلورسنت قرار مي گيرند. اين نور مولكولهاي بيليروبين اضافي را مي شكند و دفع آنها را توسط كبد نوزاد تسهيل مي كند. كودك بصورت بدون لباس معمولا براي يك يا دو روز زير نور قرار مي گيرد و چشمانش با يك ماسك محافظ بسته مي شود.
اگر سطح بيلي روبين كودكتان نيازي به فوتوتراپي ندارد، مي توانيد با قرار دادن وي در معرض نور آفتاب در اوائل روز يا بعد از ظهر به او كمك كنيد.
اگر كودكتان بيماريهاي نادر ناسازگاري گروه خوني داشته باشد و مقدار بيليروبين به مقادير خطرناك برسد، ممكن است حتي نياز به تعويض خون داشته باشد. تست خوني Rh كه در زمان تولد براي تشخيص ناسازگاري Rh انجام داده ايد، شما را با دقت زياد از احتمال وجود ناسازگاري خوني مادر و كودك آگاه مي كند. براي پرهيز از اين امر آمپول هاي ضد آنتي بادي D يا روگام به شما تزريق خواهد شد.
چگونه مي توانم بگويم آيا كودكم يرقان دارد؟
افراد متخصص تست سريعي را براي تشخيص يرقان در منزل توصيه مي كنند: در يك اتاق با روشنايي مناسب، فشار ملايمي را به سينه كودكتان وارد كنيد؛ اگر بعد از برداشتن فشار، رنگ زرد بر روي پوست مشاهده گردد، بايد به پزشك خود مراجعه كنيد. (اين تكنيك براي كودكان با پوست ظريف بهتر عمل مي كند؛ براي ساير كودكان به زردي موجود در سفيدي چشمها يا لثه ها توجه كنيد.)
به ياد داشته باشيد كه يرقان يك وضعيت زودگذر است كه معمولا بدون هرگونه مداخله درماني بهبود مي يابد و هيچ گونه عوارض دراز مدت ندارد (بجز در موارد شديد). اگر هرگونه شكي داريد به پزشك خود مراجعه كنيد تا مطمئن شويد اقدامات صحيح را براي بهبود كودك خود برداشته ايد.
http://ninisite.com/content/index.asp?contentID=170
************

کبد و زردی

هنگام افزایش بیلی روبین خون و رسوب آن بافت زرد می شود . این حالت زردی یا یرقان نامیده می شود . افزایش بیلی روبین تام سرم با بالاتر از 3-5/2 میلیگرم درصد ایجاد زردی می کند . بیلی روبین آزاد شده در خون از تجزیه حلقه پورفیرین هموگلوبین گلبولهای قرمز و دیگر پروتئینهای هم دار بوجود می آید.
کبد و عملکرد آن در زردی یا یرقان:
جریان خون به کبد ضروری است . کبد بطور متوسط در هر دقیقه 1500 میلی لیتر خون را از طریق مسیر دوگانه شریان کبدی و ورید باب در مسیر روده به کبد دریافت می کند .
کبد از هپاتوسیت ها ( لب های سلولهای پارانشیمی ) تشکیل شده است که بصورت لایه لایه یا دستجات با ضخامت یک لایه سلول می باشد . این لایه ها از طریق سیستم مویرگی موسوم به سیستم سینوزوئیدی از یکدیگر جدا می شوند . فضاهای سینوزوئیدی از سلولهای کوفر( ماکروفاژ کبدی) پوشیده شده اند . مجاری صفراوی خود به تنهایی ساختمان مجزا ندارند ولی از اتصال غشائ سلولهای پارانشیمی تشکیل می شوند . مجاری صفراوی ، صفرا را به مجاری کوچک منتقل می کنند که این مجاری کوچک بهم پیوسته و مجاری بزرگتر صفراوی را تشکیل می دهند .
کبد دارای 60٪ سلولهای پارانشیمی ( هپاتوسیتها) و 30٪ سلولهای کوفر( ماکروفاژ کبدی) می باشد . 10٪ باقیمانده سلولهای عروقی و بافت محافظ و مجاری صفراوی میباشند .

وظایف کبد:
کبد بیلی روبین ، آلکالن فسفاتاز ، کلسترول و محصول نهایی نهایی کاتابولیسم کلسترول یعنی اسیدهای صفراوی را از طریق صفرا دفع می کند .
کبد نقش مهمی در خونسازی جنین به عهده دارد . از هفته ششم زندگی جنینی تا نیمه اول زندگی جنینی خونسازی در کبد صورت می گیرد . همچنین خونسازی در حالات غیر طبیعی در کبد بالغین نیز اتفاق می افتد . در بالغین کبد گلبولهای قرمز مسن را از خون برداشت می کند که توسط سلولهای کوفر گلبولهای قرمز پیر نابود می شوند . هپارین و فیبرینوژن و پروترومبین و سایر عوامل انعقادی خون در کبد تولید می شوند .
کبد کبد مکان سنتز و تجزیه گلیکوژن می باشد و به تنظیم قند خون کمک می کند . کبد مکان متابولیسم اسیدهای آمینه نیز می باشد . لیپوپروتئین ها در کبد سنتز می شوند . کبد مکانی برای استری شدن کلسترول و مسیری برای دفع کلسترول از طریق صفرا می باشد .
ویتامین B12 در کبد ذخیره می شود . کبد جذب ویتامین های محلول در چربی را از طریق خواص امولوسیون کننده صفرا افزایش می دهد . کبد مکان هیدروکسیله شدن و تشکیل ویتامین D فعال می باشد که این ویتامین برای جذب کلسیم ضروری و جذب فسفات را نیز افزایش می دهد .
کبد مکان ذخیره خون و تنظیم حجم خون است و خون را ازطریق مسیر باب به سیستم جریان عمومی خون منتقل می کند .
کبد خاصیت محافظت و سمیت زدائی دارد . سلولهای کوفر کبد اجسام خارجی را از جریان خون برداشت می کند و در مکانیسم ایمنی قرار می دهد . کبد مکانی برای خنثی سازی داروها می باشد . بسیاری از هورمونهای استروئیدی از طریق کبد غیر فعال می شوند . کبد مکاننی برای حذف امونیاک از خون می باشد .
واما بیلی وربین ……………
طول عمر گلبولهای قرمز خون بطور متوسط 120 روز می باشد و سپس نابود می شوند . بیلی روبین از نابودی گلبولهای قرمز و تجزیه هموگلوبین بوجود می آید که از طریق مجاری صفراوی دفع می شود .
بیلی روبین ترکیبی : وقتی بیلی روبین در کبد با گلوکورونات ترکیب شود ،تشکیل بیلی روبین دی گلوکورونات می دهد که بیلی روبین ترکیبی می نامند و محلول در آب می باشد .به این نوع بیلی روبین ترکیبی یا مستقیم (Direct ) می گویند .
بیلی روبین غیرترکیبی : وقتی بیلی روبین در کبد بدون ترکیب با گلوکورونات به آلبومین متصل شود و در جریان خون انتقال یابد بیلی روبین غیرترکیبی یا غیرمستقیم ( Indirect ) نام میگیرد و محلول در چربی می باشد .

طبقه بندی زردی یا یرقان
1- غیر مستقیم یا غیر ترکیبی :
در این نوع از زردی 80٪ بیلی روبین سرم غیر مستقیم می باشد .

الف- زردی غیرمستقیم قبل از کبد: این نوع زردی بیشتر بعلت تولید بیش از حد بیلی روبین می باشد مه نشی از انهدام بیش از حد گلبولهای قرمز می باشد . افزایش انهدام گلبولهای قرمز در کم خونی همولیتیک بعلت لیز شدن گلبولهای قرمز و زردی نوزادان به علت ناسازگاری خون مادر و نوزاد اتفاق می افتد .

ب- زردی غیرمستقیم کبدی:این نوع زردی بعلت اختلال برداشت بیلی روبین از خون سینوزوئیدی توسط سلولهای پارانشیمی کبد(هپاتوسیتها) یا بعلت نقص ترکیب یکبد می باشد .
1 – نارسایی انتقال قبل از ترکیب : این نارسائی در بیماری ژیلبرت (گیلبرت) رخ می دهد که زردی غیرهمولیتیک ارثی می باشد . این بیماری نسبتا عادی و بدون علایم می باشد.
2-نارسایی مستقیم کبد : زردی فیزیولوژیک نوزادان که یک نوع زردی معمولی نوزادان می باشد از این نوع است . این نوع زردی بعلت ناتوانی یا عدم بلوغ کبد جنین می باشد . با بلوغ کبد فعالیت انزیمی افزایش یافته و زردی در عرض چند روز از بین می رود . زردی فیزیولوژیک نوزادان با فوتوتراپی بهبودی می یابد . بیماری کیگلرنجار نوع دوم زردی از این نوع می باشد که به علت نقص سیستم آنزیم های ترکیب کننده کبد ایجاد می شود و طفل قادر به ترکیب بیلی روبین نمی باشد.

2 – زردی ترکیبی یا مستقیم:
در این نوع درصد بیلی روبین ترکیبی یا مستقیم به بیلی روبین تام بیشتر از نوع غیر ترکیبی می باشد. که ممکن است به 40 تا 50 درصد نیز برسد .
الف- کبدی:
1- سلولهای کبدی: ضایعه منشر سلول کبدی یا نکروز باعث برگشت بیلی روبین ترکیبی به خون سینوزوئیدی می شود . آسیب سلولهای کبدی ممکن است از هپاتیت ویروسی و یا هپاتیت سمی ناشی از داروها یا سموم و همچنین بیماری سیروز کبدی حاصل شود .
2- مجرای کبدی : انسداد داخل کبدی باعث اختلال در انتقال بیلی روبین ترکیبی به مجاری صفراوی می شود علل انسداد داخل کبدی: هپاتیت ویروسی ،داروها ، و بیماری دوبین جانسون می باشد . در بیماری دوبین جانسون اختلال ارثی باعث اختلال در انتقال بیلی روبین ترکیبی بعد از کبد می شود و بیلی روبین ترکیبی نمی تواند به داخل مجاری صفراوی منتقل شود .
ب – بعد از کبد :
زردی بعد از کبد به علت انسداد مجرای مشترک صفراوی پیش می اید . انسداد ممکن است بعل سنگها ،تنگی یا اسپاسم و یا نئوپلاسم باشد .

برگرفته از بیوشیمی بالینی دکترمهدی صائب
http://tazehayepezeshki.blogfa.com/

*****************

خطرات افزایش بیلی روبین برای نوزاد

بیلی روبین غیر مستقیم و محلول در چربی میتواند به سلسله اعصاب مرکزی در حال تکامل آسیب برساند. بخصوص هنگاهی که غلظت بیلی روبین غیر مستقیم بیش از ظرفیت پذیرش آلبومین میباشد. کرنیکتروس به مواردی گفته می شود که بیلی روبین غیر مستقیم در سلول مغزی( به خصوص در گانکلیون بازال) رسوب کرده و باعث اختلال در متابولیسم و فعالیت نرون ها شده است. بیلی روبین غیر مستقیم به علت محلول بودن در چربی میتواند از سد بین خون و مغز عبور کند.. در برخی تئوری ها چنین عنوان میشود که اختلال در بین سد خون و مغز.. امکان عبور مجموعه بیلی روبین- آلبومین یا مجموعه بیلی روبین آزاد- اسید چرب را فراهم می سازد.

کرنیکتروس در مواقعی رخ میدهد که میزان بیلی روبین نسبت به سن داخل رحمی فوق العاده زیاد باشد. نوزادان ترم معمولا تا زمانی که میزان بیلی روبینشان کمتر از 25-20 است دچار کرنیکتروس نمی شوند. هر چه میزان بیلی روبین موجود در سرم
از حد 25 بیشتر شود خطر بروز کرنیکتروس بیشتر میشود.

در موارد ابتلا به سپسیس , مننژیت, همولیز, آسفیکسی, هیپوکسی, هیپوترمی, هیپوگلیسمی, و داروهائی که با بیلی روبین رقابت میکنند.. و نارس بودن نوزاد, حتی بیلی روبین کمتر از 20 واحد نیز ممکن است باعث کرنیکتروس شود.

سایر عواملی که به بروز کرنیکتروس در نوزادان ترم کمک میکند..شامل همولیز, یرقان در 24 ساعت اول تولد و تاخیر در تشخیص بیلی روبین بالا می باشد. نوزادان بسیار نارس با وزنی کمتر از هزار گرم با بیلی روبینی کمتر از 10 نیز دچار کرنیکتروس شده اند

اما در باره شما: روش پزشکتون در برخورد با زردی نوزاد کملا صحیح بوده
: شاید گفته اون آقای دکتر درست باشه.. شاید گفته شما..ولی معمولا مرجع ما در باره قضاوت در این امور مراجع بین المللی هست که فعلا گزارشی مبنی بر مثبت یا مضر بودن اون ماده نداریم.. و نمیشه به مراجع تحقیقاتی ایران استناد کرد چون کارشون علمی نیست و نتایج اونها باید توسط مراجع بین المللی تایید بشه که من گزارششو ندارم.
جهت تکمیل و توسعه بخش ها و فعالیت های مختلف ,از افراد علاقه مند دعوت به همکاری می نماید. info[@]iransalamat.com دکترسجاد
*******************

عصاره شيرخشت، دارويي موثر بر درمان زردي نوزادان است

به گفته محققان، مي توان از فرآورده هاي استاندارد شيرخشت به نحو موثري به درمان نوزادان مبتلا به زردي پرداخت.به گزارش ایسنا زردي يكي از علائم شايع در دوران نوزادي است به طوري كه نزديك به 60 درصد از بچه هاي رسيده و 80 درصد از بچه هاي نارس به آن مبتلا مي شوند.به گفته محققان علوم پزشكي زردي نوزادان به دليل عوارض خطرناك افزايش بيلي روبين بر روي مغز از اهميت ويژه اي برخوردار است.براساس مطالعات انجام شده توسط محمد آزاد بخت، عضو هيأت علمي دانشكده داروسازي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، كه بر روي دو گروه 100 نفري و به صورت مورد – شاهدي از نوزادان مبتلا به زردي انجام شد مشخص گرديد: با استفاده از اين دارو روند كاهش بيلي روبين خون تا 3 روز اول به نحو چشمگيري سرعت مي يابد.گفتني است: از روشهاي درماني زردي، روش نور درماني و تعويض خون است كه تعويض خون به عنوان راه آخر جهت كاهش شديد بيلي روبين استفاده مي شود.اثرات درماني شيرخشت به همراه نور بسيار چشمگير و سريعتر مي باشد. همچنين در بسياري از مناطق ايران از جمله در استان فارس از شيرخشت در طب سنتي براي درمان زردي نوزادان استفاده مي شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تبلیغات شما در سایت تبلیغات شما در سایت تبلیغات شما در سایت
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
X