توضیح تصویر تبلیغات در فایل باران توضیح تصویر

کامپیوتر چیست

 کامپیوتر چیست؟

کامپیوتر وسیله ای الکترومکانیکی است که با توجه به نیاز انسان قابل برنامه ریزی است و نیز توانایی انجام محاسبه و مقایسه و نیز توانایی نگهداری عمل مقایسه و محاسبه ای را که انجام می دهد داراست. کامپیوتر فقط قادر به انجام کاهایی است که برای ان تعریف شده است.

افرادی که در ارتباط با امور کامپیوتر فعالیت میکنند؟

– ریاضی دانها و مهندسان الکترونیک و کامپیوتر که با طرح کامپیوترهای جدید و طرز کار مدارهای داخل کامپیوتر سر و کار

دارد.- انالیست و برنامه نویس ها که از کامپیوتر برای حل مسایل خود استفاده میکنند.- منگنه زنها و اپراتورها که عمل تهیه کارتهای داده و بهره برداری و نگهداری کامپیوتر ها را بر عهده داشته و کار انها پرورش داده ها Data Processing بطور اختصار D.P مربوط میشود.

 داده چیست؟

به هر گونه اطلاعات خام و پردازش نشده که طی فرایندی به حالت مفید در می اید را داده می گویند.

پردازش چیست؟

به مجموعه عملیاتی که روی داده ها انجام میشود تا به حالت مفید دراید و هدف نهایی براورده شود را پردازش گویند این عملیات میتواند محاسبات مرتب سازی و یا هر عمل دیگری باشد.

اطلاعات را تعریف کنید؟

به داده های پردازش شده که نتیجه کار کامپیوتر است را اطلاع گویند. برای مثال در عبارت 4*6، 4 و 6 داده، عمل ضرب

پردازش و 24 نتیجه پردازش است.

سیستم را تعریف کنید؟

به مجموعه مرتب و منظم از عناصری که برای رسیدن به هدف مشخص به صورت هماهنگ فعالیت میکنند سیستم میگویند.

بطور کلی کامپیوتر برای حل مسایل خود از چند بخش استفاده میکند؟

از سه بخش : ورودی – خروجی – پردازش، استفاده میکند.

طبقه بندی علوم کامپیوتر را نام برده و توضیح دهید؟

سخت افزار : به مجموعه قطعات فیزیکی و قابل لمس رایانه از قبیل مقاومتها، IC ها،… و مانیتور… ماوس، سخت افزار گویند.

نرم افزارها : به برنامه ها و دستورالعملهایی که به سخت افزار میدهند تا براساس ان کار کند نرم افزار گویند ارتباط انسان با کامپیوترها از طریق نرم افزارهای مختلف مورد امکان است.

مزایای استفاده از کامپیوتر را نام ببرید؟

سرعت، دقت، اطمینان، حافظه بالا، …

انواع کامپیوترها از نظر قدرت پردازش و کاربرد به چند دسته تقسیم میشوند؟

ابرکامپیوترها(Super Computer) : قویترین و گرانترین رایانه ها میباشد بیشتر در مراکز هسته ای و نظامی کاربرد دارند در دست معدود کشورهایی است انها میتوانند تریلیون دستورالعمل را در ثانیه اجرا کنند هر تریلیون برابر هزارمیلیارد است این رایانه

ها برای کارکردن به چند صد کیلو وات برق نیاز دارند. مانند Cray Sv, Cray-1

رایانه های بزرگ (Mainframe Computer) : بعد از ابر رایانه ها قویترین، بزرگترین و گرانترین رایانه ها میباشد و از یک قسمت مرکزی بسیار بزرگ تشکیل شده است این قسمت دارای پردازنده و نیز تعدادی دستگاه ورودی و خروجی است امروزه کاربرد این رایانه ها در شبکه تحت عنوان Enterprise Server میباشد اغلب این کامپیوتر ها در شرکتهای بزرگ تجاری وزارتخانه ها و دانشگاههای بزرگ استفاده میشود.

رایانه های کوچک (Mini Computer) : بعد از رایانه های بزرگ رایانه های کوچک میباشد و همانند رایانه های بزرگ میباشد اما با ابعاد کمتر و قدرت پردازش کمتر. امروزه این رایانه ها با اندازه متوسط Mid – Range Server عضوی از یک شبکه رایانه ای محسوب میشود. IBM AS/400e , VAX , PDA11 نمونه ای از این کامپیوترها میباشد امروزه از این رایانه ها کمتر استفاده میشود.

ریز رایانه ها (Micro Computer) : رایانه هایی که با مقیاس کوچکتر و کمتر نسبت به رایانه های قبلی ساخته شده اند رایانه های شخصی PC از این دسته هستند و قابل حمل میباشند مانند Laptop , Desktop , ….

PC را تعریف کنید؟

به رایانه های سازگار با IBM ((مایکروسافت و اینتل)) میگویند هر چند کامپیوترهای Mac ((مکینتاش)) نیز کامپیوتر شخصی میباشد.

انواع کامپیوترهای شخصی را نام ببرید؟

کامپیوترهای رومیزی – کامپیوترهای کیفی – کامپیوترهای دیجیتال شخصی ((دارای ماشین حساب، تقویم، امکان ارتباط با شبکه جهانی، بانک اطلاعات، و …))

نسل های مختلف کامپیوتر را نام برده و هر یک را تعریف کنید؟

نسل اول کامپیوتر ((1955 – 1945)) : استفاده از لامپ خلاء

دارای کاربردهای ویژه و تک منظوره بود.

کلیه برنامه ها به زبان ماشین ((زبان صفر و یک)) نوشته میشد.

حافظه از لامپ خلاء و رله ساخته میشد.

2- نسل دوم کامپیوتر ((1965 – 1955)) : استفاده از ترانزیستور

دارای کاربرد همه منظوره بود.

ایجاد زبانهای برنامه سازی و ساخت دیسکهای مغناطیسی از خصوصیات این نسل میباشد.

3- نسل سوم ((1975 – 1965)) : استفاده از مدارات مجتمع و IC ها و استفاده از حافظه های نیمه هادی ((شامل تعدادی زیادتری ترانزیستور و دیگر المانهای الکتریکی))

هماهنگی بیشتر نرم افزار با سیستم عامل

استفاده از وسایل ضبط اطلاعات با دسترسی مستقیم

امکان ارتباط با نقاط دور و متعدد و نیز ایجاد سازگاری بیشتر میان یکسری از کامپیوترها

اجرای همزمان چند رایانه با یکدیگر

بکارگیری زبانهای سطح بالا

استفاده از روش Online

ساخت رایانه های محاوره ای و چند کاربره

نرم افزار جداگانه به فروش میرفت نه به عنوان جزیی از سیستم، که باعث ایجاد صنعت نرم افزار گردید.

4- نسل چهارم (( 1975 تا امروز)) : استفاده از ریزپردازنده

نسل کنونی از مدارهای مجتمع متراکم ((ULSI , VLSI , LSI)) استفاده میکند.

دارای سرعت زیاد و حافظه بالا حجم و قیمت ان کم

ساخت CPU در یک تراشه بنام ریزپردازنده یا میکرو پروسسور و ساخت ریز کامپیوترها ((وجه مشخص نسل چهارم استفاده از ریزپردازنده است.))

گسترش شبکه های کامپیوتری

 

5- نسل پنچم : سیستم های مبتی بر هوش مصنوعی که میتواند استدلال و تصمیم گیری انسان را شبیه سازی کند، استفاده از پردازش موازی، متصل بودن و مفهوم شاهراه اطلاعاتی

اجزای تشکیل دهنده سخت افزار را نام ببرید؟

1- دستگاههای ورودی،  2- دستگاههای خروجی،  3- حافظه،  4- واحد پردازش مرکزی یا CPU

حافظه را تعریف کنید؟

به هر وسیله ای که توانایی نگهداری و حفظ اطلاعات را داشته باشد حافظه گویند به گونه ای که کاربر در هر لحظه ای بتواند به داده های ان دستیابی داشته باشد.

حافظه اصلی را تعریف کنید؟

کلیه دستورالعملها و داده ها قبل از پردازش بوسیله CPU از دستگاه ورودی به حافظه منتقل می شود و نیز نتایج پردازش نیز به حافظه انتقال مییابد. حافظه رایانه را حافظه اصلی یا حافظه اولیه نیز میگویند این حافظه موقتی است و با قطع جریان برق اطلاعات ان نیز از بین می رود پس برای ذخیره دایمی اطلاعات باید انها را در حافظه های دایمی ((کمکی)) ثبت کرد.

واحد پردازش مرکزی یا CPU را تعریف کنید؟

CPU از دو قسمت تشکیل شده است :

1- واحد محاسبه و منطق ((ALU – Arithmatic Logic Unit)) : انجام عملیات ریاضی و منطقی تحت نظارت واحد کنترل میباشد.

2- واحد کنترل ((CU – Control Unti)) : انتخاب و ترجمه دستورالعملها میباشد و نیز نظم ورود و خروج را بر عهده دارد تجزیه و تحلیل بر عهده این واحد است.

انواع کامپیوتر از نظر مدارات الکترونیکی را نام ببرید؟

1- کامپیوترهای انالوگ ((قیاسی)) : از کمیت های پیوسته ولتاژ و جریان استفاده میکنند مثلا تلوزیون یک دستگاه انالوگ است که

از سیگنال پیوسته ولتاژ استفاده میکند.

2-  کامپیوترهای رقمی یا دیجیتال : مثل PC های معمولی که فقط با کمیتهای صفر و یک سر و کار دارد.

3- کامپیوترهای ترکیبی یا هیبرید : یا مختلط که هم دارای قسمت انالوگ هستند و هم دارای قسمتهای دیجیتال مثل دستگاه الکتروکاردیوگرام در بخش ICU که وضعیت قلب و دمای بیماران را بصورت انالوگ گرفته و بصورت دیجیتال نشان میدهد.

روشهای استفاده از کامپیوتر بر اساس مدت زمان پاسخگویی به درخواستهای کاربر به چند دسته تقسیم میشود؟

1- پردازش محاوره ای : در این پردازش بلافاصله بعد از ورود اطلاعات پردازش انجام شده و نتایج نیز بلافاصله در اختیار کاربر قرار میگیرد مثل PC ها و سیستم رزرو هواپیمایی

2- پردازش دسته ای : در پردازش دسته ای داده های ورودی در یک گروه یا دسته جمع شده و سپس وارد کامپیوتر شده و پردازش میشوند و امکان ارتباط مستقیم کاربر و سیستم وجود ندارد. مثل برنامه هایی که به کمک کارت پانچ ((کارت منگنه)) به کامپیوترهای بزرگ قدیمی داده میشد.

CNC ((Computer Numerical Control)) را تعریف کنید؟

سیستم های کنترل عددی کامپیوتریست. هر جا کنترل حرکات در اختیار یک ریزپردازنده باشد نام ان سیستم کنترل CNC است اما امروزه بیشتر به ماشینهای ابزار صنعتی مثل ماشین تراشه گفته میشود در CNC واحد کنترل منطقی قابل برنامه ریزی PLC

((Program Logic Control)) وجود دارد که بطور مستقل برنامه ریزی میشود و کار کنترلی CNC را انجام میدهد. امروزه CNC برای تولید قطعات پیچیده اتومبیل، هواپیما، صنایع نظامی استفاده میشود.

میان افزار ((Firmware)) چیست؟

به بخشهایی از رایانه که بطور همزمان ویژه گیهای سخت افزاری و نرم افزاری داشته باشد. به ان دسته از قطعات که نرم افزار لازم روی انها نوشته میشود گویند. مثل حافظه ROM

سیستم عامل DOS در چه تاریخی ایجاد شد؟

در سال 1981 شرکت IBM رایانه PC خود را مبتنی بر پردازنده 8088 و سیستم عامل DOS1.0 ارایه کرد و استانداری بنا نهاد که امروزه نیز پایدار است.

شرکتهای سازنده CPU را نام ببرید؟

از شرکتهای مهم و اثرگذار میتوان به دو شرکت Intel و AMD اشاره کرد.

معیارهای طبقه بندی CPU را نام برده و توضیح دهید؟

از معیارهای طبقه بندی سی پی یو سرعت پردازش اطلاعات در انهاست که با واحد مگاهرتز بیان میشود. هر مگاهرتز تلویحا معادل انجام یک میلیون دستورالعمل در ثانیه میباشد این بیان دقیقا درست نیست برای مثال سی پی یو مدل PIV با سرعت 2/3 گیگاهرتز میتواند حدود سه میلیارد و دویست میلیون دستورالعمل را در ثانیه انجام دهد البته واحدهای دقیق دیگری نیز برای سنجش سرعت سی پی یو وجود دارند مانند ((MIPS))

واحد محاسبه سرعت ریزپردازنده ها چیست؟

MIPS ((Million Instruction Per Second)) واحد اندازه گیری سرعت ریزپردازنده ها یا کامپیوترهاست که معادل میلیون دستورالعمل در ثانیه میباشد.

واحد اندازه گیری سرعت ساعت کامپیوتر چیست؟

واحد اندازه گیری سرعت ساعت کامپیوتر ((MHZ)) است. هر چه قدر سرعت ساعت یک ریزپردازنده بیشتر باشد ان پردازنده سریعتر عمل میکند. سرعت ساعت کامپیوتر عبارت است از تعداد ضربانهای الکترونیکی در ساعت.

حافظه کش Cache را تعریف کنید؟

کش حافظه ای است که بین CPU و RAM به منظور بالا بردن سرعت پردازشگر استفاده میشود و چون کش از نوع SRAM میباشد بنابراین سرعت ان نسبت به RAM معمولی بیشتر است. سی پی یو همواره قبل از اینکه به RAM برود در کش بدنبال داده مورد نیاز خود میگردد اگر این داده ها در کش وجود داشت دیگر بدنبال RAM نمیرود بنابراین سرعت پردازشگر بالا میرود

اما اگر داده ای بارها مورد نیاز بود ان را از RAM در کش قرار میدهد تا در صورت نیاز در کش بدنبال ان بگردد. هر چه این حافظه بزرگتر باشد کارایی نیز افزایش می یابد حافظه کش در داخل CPU میباشد.

حافظه ثبات ((Register)) را تعریف کنید؟

ثباتها حافظه های ناپایدار برای ذخیره موقتی داده ها هستند که باید پردازش شوند و در CPU قرار گرفته اند این نوع حافظه ها میتوانند داده ها و دستورالعملهای در حال پردازش را به سرعت دریافت ذخیره و منتقل کنند. برای اجرای یک دستورالعمل، واحد کنترل سی پی یو ان را از حافظه اصلی خارج کرده و در یک ثبات قرار میدهد.

انباره یا اکومولاتور ((Accumulator)) چیست؟

ثباتی است که نتایج عملیات ریاضی و منطقی انجام شده بوسیله واحد ALU را در خود نگه میدارد.

((Word)) کلمه را تعریف کنید؟

تعداد بیت هایی است که ریزپردازنده در یک لحظه میتواند مورد پردازش قرار دهد. طول کلمات معمولا 8، 16، 32، و 64 بیت میباشد هر چه قدر طول کلمه بیشتر باشد CPU سریعتر است. پنتیوم 64 بیتی است.

CPU بطور کلی از چند قسمت تشکیل شده است؟

1- واحد محاسبه و منطق   2- واحد کنترل   3- حافظه ثبات ((Register))   4- حافظه پنهان ((Cache))

کمک پردازنده ((Coprocessoer)) را تعریف کنید؟

کمک پردازنده تراشه ای است که محاسبات پیچیده گرافیکی و ریاضی را انجام میدهد غالبا منظور از کمک پردازنده کمک پردازنده ریاضی میباشد در پنتیوم ها نیز کمک پردازنده داخل خود CPU قرار دارد.

وظایف ریزپردازنده در حالت کلی در چند بخش خلاصه میشود؟

در 4 بخش خلاصه میشود : ((که به ان چرخه ماشین نیز میگویند.))

1-  اوردن دستورالعملها از حافظه به ثباتها که به ان واکشی ((fetch)) میگویند.

2-  رمزگشایی ((Decode)) دستور العملها

3-  پردازش ((Process)) دستورات

4-  بردن نتایج به حافظه اصلی ((Store))

حالت انتظار ((Wait State)) را تعریف کنید؟

مدت زمان لازم جهت 2 دسترسی متوالی به حافظه توسط CPU را حالت انتظار گویند. هر چه قدر زمان انتظار کمتر باشد سرعت ریزپردازنده یا کامپیوتر بیشتر است.

خطوط انتقالی ((BUS)) را تعریف کنید؟

BUS به مسیرهای ارتباطی سی پی یو با حافظه اصلی و دستگاههای I / O گفته میشود.

انواع خطوط انتقالی BUS هر ریزپردازنده را تعریف کنید و به چند دسته تقسیم میشود؟

هر ریزپردازنده دارای 3 نوع BUS است:

1- مسیر داده ها ((Data Bus)) : به کمک مسیر داده ها اطلاعات ما بین CPU و RAM و وسایل I / O رد و بدل میشود. کامپیوتری که 16 بیتی است یعنی عرض Data Bus ان 16 بیت است یا Word ان 16 بیتی است هر چه قدر مسیر داده ها بزرگتر باشد پردازنده قوی تر است.

2- مسیر ادرس ((Address Bus)) : خطوطی است که CPU به کمک انها ادرس خاصی از حافظه را جهت خواندن یا نوشتن مشخص میسازد. اگر کامپیوتری n خط ادرس داشته باشد حداکثر دارای n2 خانه حافظه میتواند باشد.

3- مسیر کنترل ((Control Bus)) : که حاوی خطوط کنترلی است.

پردازنده های Intel و AMD را تعریف کنید؟

پردازنده های اینتل مدلهای مختلفی دارند این مدل ها هم از نظر سرعت و هم از نظر حافظه داخلی با هم تفاوت دارند مدلهایی که حافظه داخلی کمتری دارند Celeron و مدلهای با حافظه بیشتر اصطلاحا فول کش نام دارد. هر چه سرعت پردازنده بیشتر باشد

قیمت ان نیز بیشتر است. کارایی یک پردازنده 1500 مگاهرتز فول کش بیش از یک پردازنده 1500 مگاهرتز سلرون میباشد و قیمت ان نیز بیشتر است. پردازنده های AMD در واقع رقیب اینتل محسوب میشود هر یک نسبت به هم مزایا و معایب دارند ولی در کل از نظر کارایی تفاوت چندانی با هم ندارند پردازنده های AMD نسبت به اینتل حدود 30 درصد ارزان هستند AMD در حال حاضر پردازنده های مختلفی تولید کرده است Amd64 , Barton , Sempron , … در این بین Barton تقریبا از رده خارج شده است پردازنده های Sempron مشابه پردازنده های Celeron میباشد زیرا حافظه های داخلی کمتری را نسبت به پردازنده های مدل 64 بیتی داراست.

نشانه های خرابی ریزپردازنده را تعریف کنید؟

مهمترین نشانه خرابی ریزپردازنده این است که با روشن کردن کامپیوتر هیچ اتفاقی نمی افتد. بوق کوتاه هم شنیده نمیشود و نیز ممکن است در زمان کار مخصوصا کار سنگین کامپیوتر شما خاموش شود.

حافظه چیست؟ انواع ان را نام ببرید؟

به هر وسیله ای که توانایی نگهداری اطلاعات را داشته باشد حافظه گویند.

و به دو دسته تقسیم میشود : 1- حافظه اصلی      2- حافظه جانبی

حافظه از نظر نوع دستیابی به چند دسته تقسیم میشود؟

1- دستیابی مستقیم ((اتفاقی)) یا RAM : زمان دستیابی تمام خانه های ان یکسان است مثل حافظه اصلی کامپیوتر

2- دستیابی ترتیبی یا SAM : برای دستیابی به خانه های اخر حافظه باید ابتدا خانه های اول حافظه را خواند مثل نوار Tape

واحد های ظرفیت حافظه را نام ببرید؟

یک کیلو بایت   بایت 1024 = 210

یک مگابایت   KB1024 = MB 220

یک گیگابایت   KB 10242 = GB 230

سرعت حافظه را تعریف کنید؟ و انواع حافظه اصلی را نام ببرید؟

سرع حافظه اصلی براساس زمان دستیابی Access time سنجیده میشود هر چه قدر این زمان کمتر باشد سرعت حافظه بیشتر است زمان دستیابی یعنی مدت زمان ما بین دادن ادرس به حافظه و گرفتن اطلاعات. این زمان حدود 10 تا 70 نانوثانیه میباشد انواع حافظه اصلی Rom , Ram

حافظه Ram را تعریف کنید؟

هر حافظه ای که مستقیما روی برد اصلی نصب شده باشد هر برنامه ای که بخواهد اجرا شود باید در این حافظه قرار گیرد اطلاعات ان با قطع جریان برق پاک میشود هم قابلیت خواندن و هم قابلیت نوشتن را دارد. این حافظه در واقع چک نویس CPU است این حافظه از جنس نیمه هادی بوده و بصورت مجموعه ای متشکل از چند IC است. این حافظه را میتوان بصورت مجموعه ای از چند خانه در نظر گرفت که هر یک ادرس منحصر بفردی دارد رم حافظه فعال کامپیوتر است.

نحوه کار Ram در کامپیوتر به چه صورتی است؟

این حافظه را میتوان بصورت مجموعه ای از چند خانه در نظر گرفت که هر یک ادرس منحصر بفردی دارد وقتی پردازنده مرکزی به اطلاعات موجود در خانه ای از حافظه احتیاج دارد ادرس ان محل را گرفته و برای خواندن داده های مورد نظر، مستقیما به سراغ ان میرود بدلیل قابلیت مراجعه مستقیم به خانه های مورد نظر حافظه، امکان دستیابی مستقیم به ادرس خواسته شده برای پردازنده مرکزی کامپیوتر فراهم میشود از انجا که داده ها میتوانند در هر قسمت از حافظه Ram ذخیره شده و از ان قسمت بازیابی شوند و چون سرعت انجام این کار به محل داده ها بستگی ندارد به ان، حافظه با دستیابی تصادفی میگویند

نکته! سرعت کار Ram بسیار زیاد است و بین CPU و اجزای دیگر سیستم مانند یک بافر یا حافظه میانی عمل میکند، سرعت دستیابی به Ram با معیار نانو ثانیه ((یک میلیاردم ثانیه)) محاسبه میشود.

حافظه میانی را شرح دهید؟

حافظه میانی بخشی از حافظه اصلی است که برای جابجا کردن داده ها و برای مواقعی که اختلاف سرعت پردازش و دستیابی   

وجود داشته باشد بکار میرود.

انواع Ram را نام ببرید؟

Dram : اطلاعات در ان باید Refresh شود ظرفیت بالا و قیمت ان کم است.

Sram : سرعت زیاد، ظرفیت کم، در ساختمان حافظه کش استفاده میشود. تمام حافظه های موجود در Ram کامپیوتر از نوع Dram هستند.

انواع Dram را نام ببرید؟

DRAM ((Dynamic Random Access Memory)) : در این نوع حافظه ها برای سلول های حافظه از یک خازن و ترانزیستور استفاده میشود.

EDO DRAM ((Extended Data-Out Dynamic Random Access Memory)) : این نوع حافظه ها در انتظار تکمیل و اتمام پردازش های لازم برای اولین بیت نشده و عملیات مورد نظر خود را در رابطه با بیت بعد بلافاصله اغاز خواهند کرد پس از اینکه ادرس اولین بیت مشخص شد EDO DRAM عملیات مربوط به جستجو برای بیت بعدی را اغاز خواهند کرد. حداکثر سرعت ارسال داده ها به L2CACHE معادل 276 مگابیت در هر ثانیه است.

SDRAM ((Synchronous Dynamic Random Access Memory)) DDR : از ویژه گی های این حافظه حالت پیوسته به منظور افزایش کارایی و بهبود کارایی استفاده میشود. بدین منظور زمانیکه سطر شامل داده مورد نظر باشد بسرعت در بین ستون ها حرکت و بلافاصله پس از تامین داده ان را خواهند خواند و سرعتی معادل 5 برابر سرعت حافظه EDO بوده و امزوزه در اکثر کامپیوترها مورد استفاده قرار میگیرد حداکثر سرعت ارسال داده به L2Cache معادل 258 مگابیت در ثانیه است.

RDRAM ((Rambus Dynamic Random Access Memory)) : یک رویکرد کامل نسبت به معماری DRAM است. این نوع از حافظه ها RIMM ((Rambus In-Line Memory Model)) استفاده کرده که از لحاظ پیکربندی و اندازه مشابه یک DIMM استاندارد است وجه تمایز این نوع حافظه ها استفاده از یک گذرگاه داده با سرعت بالا با نام کانال موازی کار

کرده تا بتوانند به سرعت 800 مگاهرتز دست پیدا نمایند.

DRDRAM : در این رم ها هر چه از بالا به سمت پایین میاییم ظرفیت بیشتر میشود.

نشانه های خرابی Ram چیست؟

شناخته نشدن رم زمان روشن شدن کامپیوتر ((در این حالت معمولا صدای بوق ممتدی از کامپیوتر شنیده میشود.)) – ریست شدن کامپیوتر – کند شدن عملکرد کامپیوتر

حافظه ROM ((Read Only Memory)) را تعریف کنید؟

اطلاعات از این حافظه فقط خوانده میشود. با قطع جریان برق اطلاعات ان پاک نمیشود. در حافظه Rom سه برنامه Post – Bios – Loader وجود دارد که به ترتیب اجرا میشود وظیفه Post تست کردن سخت افزار هنگام روشن شدن کامپیوتر است. وظیفه Bios واسط بین سخت افزار و نرم افزار و راه اندازی قسمتهای مختلف کامپیوتر است. وظیفه Loader بار گذاری سیستم عامل از حافظه جانبی به حافظه اصلی است. حافظه Rom از جنس نیمه هادی و به شکل IC است. این نوع حافظه شامل اطلاعات دایمی است که از قبل توسط شرکت تولید کننده و سازنده در ان قرار داده شده است. این حافظه مانند یک کاغذ تایپ شده میباشد که اطلاعات ان تغییر نمیکند. این حافظه در شاخه میان افزارها قرار میگیرد. این حافظه از طرف شرکت سازنده بر روی مادربرد نصب میشود.

انواع حافظه ROM را نام ببرید؟

 PROM: اطلاعات فقط یکبار ذخیره میشود.

EPROM : قابلیت ذخیره اطلاعات بصورت مجدد توسط اشعه فرابنفش را دارد.

EEPROM : قابلیت ذخیره مجدد اطلاعات بوسیله پالسهای الکتریکی را دارد که به ان Flash Rom نیز میگویند. مزیت ان نسبت به بقیه این است که پاک کردن و برنامه ریزی ان بدون جدا کردن IC از برد اصلی رایانه صورت میگیرد اکثر Rom های مورد استفاده در قسمت های مختلف رایانه های امروزی از این نوع هستند.

حافظه های جانبی ((کمکی – ثانویه)) را تعریف کنید؟

از عناصر غیر الکترونیکی ساخته شده اند و برای ذخیره دایمی اطلاعات استفاده میشود. برای ثبت اطلاعات احتیاج به انرژی داریم پس برای پاک کردن ان نیز احتیاج به انرژی داریم. با قطع جریان برق اطلاعات ان پاک نمیشود چون از عناصر غیر الکترونیکی ساخته شده اند. ارزانتر از حافظه اصلی و کندتر از حافظه اصلی است و خارج از برد اصلی نصب میشود و مستقیما نمیتوانند با CPU ارتباط برقرار کنند چون برای پردازش و استفاده CPU باید وارد حافظه اصلی شوند.

انواع حافظه های جانبی را نام ببرید؟

1- حافظه های مغناطیسی   2- حافظه های غیر مغناطیسی

انواع حافظه های غیر مغناطیسی را نام ببرید؟

1- کارت و نوار کاغذی    2- دیسکهای نوری

کارت و نوار کاغذی را تعریف کنید؟

از کارتهای رنگ شده یا سوراخ شده برای ذخیره اطلاعات استفاده میشود و توسط دستگاهی بنام کارت خوان میتوان اطلاعات را از ان خواند. امروزه در موارد خاص از انها استفاده میشود برای مثال از کارتهای رنگ شده سوراخ شده در ازمون های چند جوابی مثل کنکور و مسابقات استفاده میشود. کارتها بوسیله دستگاهی بنام کارتخوان خوانده میشود و سپس به حافظه کامپیوتر منتقل میگردد.

دیسکهای نوری را تعریف کنید؟

برای خواندن و نوشتن اطلاعات در این نوع دیسک ها، از اشعه لیزر استفاده میشود در این روش با تابش اشعه روی سطح دیسک حفره های میکروسکوپی بوجود می اید که وجود یا عدم وجود حفره در یک محل به منزله صفر یا یک است. دیسکهای نوری از یک صفحه فلزی بسیار نازک و درخشان تشکیل شده اند که سطح ان با پلاستیک پوشیده شده است. و از خصوصیات انها گنجایش زیاد انهاست. در حالیکه ارزان و کوچک هستند.

CD ROM را تعریف کنید؟

این دیسک از صفحه دایره شکلی به قطر 12 سانتیمتر ساخته شده اند و میتوانند تا حدود 650 مگابایت اطلاعات را نگهداری کنند به نوع متداولی که فقط قابل خواندن است دیسک فشرده فقط خواندنی یا CD Rom میگویند و توسط دستگاهی بنام گرداننده CD قابل خواندن هستند. و به دو دسته تقسیم میشوند:

CD – R : فقط یکبار قابلیت ذخیره اطلاعات را دارد. توسط CD – Recorder

CD – RW : بارها قابلیت ذخیره اطلاعات را دارد. توسط CD – Rewriter

DVD را تعریف کنید؟

DVD مخفف Digital Video Disk است. انواع DVD با توجه به ظرفیت های انها به ترتیب زیر است:

4.5 GB یک رو یک لایه

7.9 GB یک رو دو لایه

15.8 GB دو رو دو لایه.

نوع DVD-R با استفاده از دیسک گردانهای مخصوص، برای یک بار نوشتن قابل استفاده است. انواع دیگری که بتوان روی ان اطلاعاتی را نوشت DVD-RAM و DVD-RW که به دفعات میتوان اطلاعات را روی ان نوشت دیسک گردانهای DVD میتوانند انوع CD ها را بخوانند.

نحوه تقسیم بندی فضای DVD و CD به چه صورتی است؟

نحوه تقسیم بندی فضای دیسک بصورت حلزونی شکل است و طول سکتورها ثابت است سرعت دسترسی پایین است. تلفات فضای اطلاعاتی تقریبا صفر است.

نحوه ذخیره اطلاعات در CD-ROM به چه صورتی است؟

برای ضبط اطلاعات بر روی CD-ROM از سخت افزاری موسوم به CD Writer استفاده می کنیم این وسیله اطلاعات را به

صورت حفره های کوچکی که توسط اشعه لیزر بر روی سطح CD شناسایی میشوند کد بندی میکند این دستگاه علاوه بر توانایی ثبت و پاک کردن داده ها، قدرت خواندن اطلاعات موجود در CD-ROM را نیز دارد.

نکته! DVD ها در دو نوع DVD-Rom فقط خواندنی و DVD-E قابل پاک کردن در بازار موجود هستند.

نوار مغناطیسی را تعریف کنید؟

متشکل از یک نوار پلاستیکی اغشته به مواد مغناطیسی مثل اکسید اهن میباشد ظرفیت نوارها گاه به دهها گیگابایت میرسد. معمولا برای تهیه نسخه پشتیبان استفاده می یشود و به صورت دو نوع کارتریج و حلقه ای موجود است. معمولا در کاستهایی متفاوت از

کاستهای موسیقی قرار داده میشود. امکان دسترسی مستقیم به اطلاعات موجود در انها وجود ندارد به عبارت دیگر، کامپیوتر مجبور است برای یافتن بخش مورد نظر از اطلاعات روی یک نوار کل اطلاعات را از ابتدا تا انتهای نوار بخواند به این دلیل نوارهای مغناطیسی در کامپیوترهای شخصی متداول نیست.

Track ((شیار)) را تعریف کنید؟

سطح دیسک به دوایر هم مرکزی تقسیم میشود که فاصله بین دو دایره را شیار یا Track گویند.

سیلندر را تعریف کنید؟

در دیسکهای سخت شیارهای هم شماره را استوانه یا سیلندر میگویند نحوه شماره گذاری سیلندرها یا شیارها از شیار بزرگتر به طرف مرکز میباشد.

قطاع یا سکتور را تعریف کنید؟

هر شیار به چند بخش تقسیم میشود که هر بخش را یک قطاع گویند و قابلیت ضبط اطلاعات در انها با هم مساوی است. هر قطاع 512 بایت است. اگر سطح دیسک را توسط شعاع ان بصورت مساوی تقسیم کنیم به هر قسمت قطاع یا سکتور میگویند.

Transfer Rate را تعریف کنید؟

مقدار اطلاعاتی است که در واحد زمان انتقال می یابد واحد ان بایت در ثانیه است.

زمان Track To Track (( شیار به شیار)) را تعریف کنید؟

مدت زمانی که برای رسیدن هد از یک شیار به شیار دیگر لازم است.

زمان Seek time ((استوانه جویی)) را تعریف کنید؟

مدت زمان لازم برای رسیدن هد به استوانه مورد نظر است این زمان را با s نشان میدهیم.

زمان Rotational Latency ((درنگ دورانی)) را توضیح دهید؟

مدت زمان لازم برای رسیدن هد به داده مورد نظر در ان سیلندر است به عبارت دیگر مدت زمان لازم برای رسیدن به سکتور مورد نظر در ان شیار میباشد که به طور متوسط برابر نصف زمان لازم برای یک دور زدن دیسک است.

چگالی داده ها به چه عواملی بستگی دارد؟

1-  تعداد بیت در هر اینچ شیار BPI ((Bit Per Inch)) 

2-  تعداد شیار در هر اینچ شعاع TPI ((Track Per Inch))

دیسک مغناطیسی را تعریف کنید؟

به صفحات گرد که با ماده مغناطیس شونده پوشانده شده اند گفته میشود اگر جنس ان از پلاستیک باشد انرا فلاپی دیسک و اگر جنس ان از سرامیک یا الیاژ الومینیوم باشد هارد دیسک یا دیسک سخت گویند.

انواع دیسک مغناطیسی را نام ببرید؟

­1- دیسکهای ثابت ((Fixed)) یا سخت     2- دیسک های لرزان یا دیسک نرم یا دیسکت

Zone را تعریف کنید؟

در هارد دیسکهای امروزی برای اضافه کردن ظرفیت اطلاعاتی روشی را بکار میبرند به این ترتیب که سطح دیسک را به zone یا منطقه هایی تقسیم میکنند. هر zone شامل تعدادی شیار است تعداد سکتور در هر شیار در یک zone بخصوص برابر است ولی این تعداد در zone های متفاوت مختلف است.

هاردهای Auto Park را تعریف کنید؟

هنگام حرکت دادن کامپیوتر باید هارد دیسک را بوسیله اجراء یک برنامه مناسب در موقعیتی امن که در انجا اطلاعاتی نیست قرار داد Park کرد بعضی از هارد ها Auto Park هستند یعنی با رفتن برق هد بصورت خودکار در محل امن قرار میگیرد.

Removable Hard Disk را تعریف کنید؟

هاردی است که قابل حمل و نقل بوده و میتوان براحتی ان را از کامپیوتر در اورد..

فلاپی دیسک را تعریف کنید؟

اندازه استاندارد فلاپی دیسکها حدود 3.5 اینچ و سرعت چرخش ان 300 دور در دقیقه و تعداد شیارها در ان جدوداَ 80 میباشد و تعداد هد ها دو تاست.

ویژه گی دیسک سخت را نام ببرید؟

دیسک سخت حدود 3600 تا 10000 دور در دقیقه سرعت چرخش دارند. معمولا از الیاژهای الومینیوم ساخته میشود نحوه دستیابی به اطلاعات دیسک دسترسی مستقیم یا اتفاقی است. هد ها در امتداد شعاع دیسک به جلو و عقب میروند تا اطلاعات را بخوانند.

ظرفیت دیسکها از چه فرمولی حساب میشود؟ ((چه فلاپی و چه هارد دیسک))

T تعداد شیار در رویه، S تعداد سکتور در هر شیار، C تعداد سیلندرها، N تعداد رویه یا تعداد هد هاست.

در مورد دیسک دو طرفه چون تعداد هد همواره دوتاست فرمول بصورت زیر در می اید:

 T * S = تعداد سکتورها در هر شیار * تعداد شیار در هر طرف =  ظرفیت KB

در مورد هارد دیسک تعداد شیار در هر طرف همان تعداد سیلندر هاست که با C نمایش میدهیم پس فرمول محاسبه ظرفیت هارد میشود.

C * S * N / 2 = ظرفیت KB

  چرا در شیارهای خارجی تر مقداری از فضای اطلاعاتی هدر رفته است؟

طول سکتورها در شیارهای خارجی بیشتر از داخلی است و در نتیجه چگالی اطلاعات در شیارهای داخلی بیشتر است. به عبارت دیگر در شیارهای خارجی تر مقداری از فضای اطلاعاتی به هدر رفته است.

چه عواملی در انتخاب هارد دیسک تاثیر دارد؟

ظرفیت هارد دیسک، سرعت ان و تکنولوژی بکار رفته در ان

عامل دوم سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در هارد دیسک است طبیعی است هر چه این سرعت بیشتر باشد کامپیوتر سریع تری خواهید داشت. یکی از عواملی که سرعت هارد دیسک را مشخص میکند تعداد چرخش های ان در دقیقه است. عامل سومی هم که در هارد دیسکها مهم است تکنولوژی بکار رفته در انهاست برای مثال بافر یا حافظه جانبی یکی از تکنولوژی های موجود است هر چه این حافظه جانبی بیشتر باشد سرعت هارد دیسک بیشتر خواهد بود. بعضی از دیسکها 2 مگابایت، بعضی دیگر 8 یا 16 مگابایت بافر دارند.

نشانه های خرابی هارد دیسک را نام ببرید؟

بالا نیامدن سیستم – شناخته نشدن هارد دیسک توسط کامپیوتر – کند شدن غیر طبیعی کامپیوتر – خرابی و غیر قابل دسترس شدن فایلها – کندی بیش از حد در اغاز ویندوز – سر و صدای زیاد و غیر معمول هارد دیسک – قفل شدن کامپیوتر در حین کار.

به نکات مهم زیر توجه فرمایید :

DD مخفف Double Density ، HD مخفف High Density و ED مخفف Extra High Density است. البته گاهی اوقات بجای ED از عبارت QD مخفف Quadro Density استفاده میکنند. SS مخفف Single Side ((یک طرفه)) ، DS مخفف Double Side ((دو طرفه)) است. دیسکتهای امروزی همگی دو طرفه هستند تنها دیسکت قدیمی 180 کیلو بایت یک طرفه بود. هارد دیسکها ممکن است چندین صفحه داشته باشند برای هر صفحه یک جفت هد برای خواندن و نوشتن وجود دارد.

هارد های SATA نسبت به هاردهای معمولی 30 درصد سریع هستند.

دستگاههای ورودی را نام ببرید؟

صفحه کلید Keyboard – موس Mouse – کارت خوان – قلم نوری Light Pen – ترک بال Trackball – رقمگر Digitizer – اسکنر Scanner – اهرم هدایت یا اهرم بازی Joystick – بار کد خوان Bar Code Reader – و ….. دیسک

گردان و نوار گردان هم دستگاه ورودی هستند و هم دستگاه خروجی.

صفحه کلید را تعریف کنید؟

صفحه کلید ها معمولا 101 تا 104 کلید دارند و از استاندارد QWERTY در ساخت و تولید انها استفاده میشود این استاندارد این حروف را در اولین ردیف کلید های حرفی تعریف میکند سوکت صفحه کلید 6 پینه است و به پورت سریال وصل میشود هر کلید یک کد مخصوص به خود دارد که به ان کد Scan نیز میگویند.

Trackball را تعریف کنید؟

شبیه ماوس میباشد اما گوی ان بجای پایین در بالا قرار دارد و در جاهایی که محدودیت فضا وجود دارد استفاده میشود.

Touch Pad را تعریف کنید؟

صفحه ای است که با حرکت دادن انگشت بر روی ان نشانگر ماوس جابجا میشود.

Pointingstick را تعریف کنید؟

قطعه کوچکی که در وسط صفحه کلید بین حروف H , G , B قرار میگیرد و کار ماوس را انجام میدهد.

Joystick را تعریف کنید؟

دسته های بازی که در اکثر بازیهای رایانه ای استفاده میشود از یک دسته و چند دکمه تشکیل شده است.

صفحه نمایش لمسی ((Touch Screen)) را تعریف کنید؟

نوعی صصفحه نمایش است که میتوان بجای حرکت ماوس و فشردن کلید ان گزینه مورد نظر را با فشار دادن انگشت بر روی ان انتخاب کرد. از این وسیله معمولا در محل های عمومی مثل مراکز خرید و … استفاده میشود.

Light Pen را تعریف کنید؟

هر گاه قلم نوری را بر قسمتی از صفحه نمایش قرار دهیم و دکمه ان را فشار دهیم علامت الکتریکی مناسب از طریق سیم وارد دستگاه میکند.

Digitizer را تعریف کنید؟

شامل صفحه ای است بنام Tablet که به کمک وسیله ای بنام Style یا Puck که شبیه قلم نوری میباشد میتوان اشکال گرافیکی را رسم و وارد رایانه کرد.

Scanner را تعریف کنید؟

وظیفه این دستگاه تبدیل تصاویر به فرم قابل فهم برای رایانه میباشد اگر از یک متن تصویر گرفته باشیم ان متن بصورت فایل تصویری در رایانه ذخیره میشود که بوسیله نرم افزار OCR ان را به فایل متنی تبدیل میکنیم. کیفیت اسکنر ها به تعداد نقاط قابل تشخیص در یک اینچ DPI

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تبلیغات شما در سایت تبلیغات شما در سایت تبلیغات شما در سایت
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
X